Marynarki męskie mogą stanowić odrębny asortyment odzieżowy bądź zestawy ze spodniami, tworzące garnitury. Marynarki męskie nosi się do stroju oficjalnego (z koszulą, kamizelką) lub do weekendowego, np. w połączeniu z dzianinową górą. Marynarki męskie mogą mieć różny charakter i krój (tradycyjnie nie taliowana, taliowana, mocno taliowana) i być różnej długości.

 

Marynarka blezer – rodzaj luźniej, niezobowiązującej marynarki męskiej jednorzędowej, charakteryzujący się brakiem wyłogów oraz kołnierza. Może mieć naszyte kieszenie. Blezer męski w kolorze szlachetnego granatu szczególnie nadaje się na nieoficjalne spotkania w gronie współpracowników, np. weekendowe wyjazdy integracyjne.

 

Marynarka dżinsowa – rodzaj jednorzędowej marynarki sportowej. Jej znaki rozpoznawcze to odcinany karczek tyłu, charakterystyczne podwójne stębnowanie oraz nakładane kieszenie. W marynarce dżinsowej nie stosuje się podszewki, wkładów barkowych ani zaszewki kieszeniowej. Składową  częścią marynarki męskiej  dżinsowej są zaś odcinany boczek i dwustronna zaszewka piersiowa.

 

Marynarka klubowa – jedno lub dwurzędowa marynarka męska uszyta z gładkiego materiału, swoje korzenie mająca w reprezentacyjnym ubiorze sportowym. Jej znaki szczególne to nakładane kieszenie i metalowe guziki oraz umieszczony na kieszeni piersiowej emblemat z herbem.

 

Marynarka smokingowa – rodzaj marynarki męskiej wieczorowej. Tradycyjnie uszyta jest ze szlachetnej – czarnej bądź granatowej gładkiej tkaniny, np. krepy. Na ogół jest jednorzędowa ale zdarzają się również modele dwurzędowe. Zapinana na guzik powleczony jedwabiem albo satyną. To, co charakterystyczne dla marynarki smokingowej to głęboki dekolt i szalowy kołnierz, przy czym wyłogi obszyte są lśniącym jedwabiem lub satyną.

 

Marynarka sportowa – jest marynarką jednorzędową o luźnym, niezobowiązującym kroju. Nadaje się na mniej oficjalne spotkania w służbowym gronie. To, co ją wyróżnia to m.in. odcinane karczki z tyłu i przodu, z tyłu pasek wpuszczony w szwy boczne, stębnowane krawędzie oraz  nakładane kieszenie.

 

Marynarka stójkowa – rodzaj marynarki męskiej mundurowej lub na szczególne okazje, np. ślub. Charakterystycznym jej elementem jest kołnierz w formie stojącego paska (stójka).

 

Marynarka tweedowa – rodzaj klasycznej marynarki uszytej z tkaniny tweedowej. Typowa angielska marynarka, z przodu ma dwie kieszenie z klapkami, z tyłu – pojedyncze rozcięcie. Zapinana jest na trzy rogowe guziki.

chimtorg.com.ua/
http://rondell.kiev.ua/