Moda męska w filmach i popkulturze od dawna odgrywa ważną rolę w kształtowaniu trendów, a ikony stylu mają duży wpływ na gust i styl ubierania się mężczyzn na całym świecie. Oto kilka przykładów ikon męskiej mody i ich wpływu na trendy.

James Dean, dzięki swojej roli w filmie „Buntownik bez powodu” z 1955 roku, stał się ikoną stylu młodych mężczyzn. Charakterystyczna kurtka skórzana, biała koszula i jeansy stały się symbolem niezależności i buntu. Jeansy to jeden z kilku trendów, które spopularyzował James Dean. W latach 50, czasie rozkwitu jego kariery, moda nie była jeszcze gotowa na nowatorski i mało elegancki materiał. Dean pokochał jeansy, zanim  stały się nieodłącznym elementem męskiej garderoby. Skórzana ramoneska, którą nosił zyskała status ikonicznego elementu męskiej garderoby i stała się najbardziej pożądaną częścią męskiego ubioru. Symbolizowała zdobywcę kobiecych serc i wolnego człowieka, który zawsze chodzi własnymi drogami. Styl Jamesa Deana nadal wpływa na mode młodzieżową i rockową

Steve McQueen był znany zarówno jako aktor, jak i kultowy symbol męskiej mody. Takie elementy garderoby, jak kurtka harringtonka czy okulary przeciwsłoneczne Persol 714 do dziś kojarzy się właśnie z McQueenem. Jego stylizacje są ponadczasowe, ich podstawa jest klasyka z odrobiną luzu i nonszalancji. Preferował gładkie materiały i neutralne kolory, lubił jeans, ale też proste, dobrze skrojone garnitury. Jego znakiem rozpoznawczym były luźne kurtki – harringtonki, bomberki czy skórzane pilotki. Styl artysty uchodzi dziś wręcz za ikoniczny i nadal stanowi inspirację dla wielu mężczyzn.

Postać Jamesa Bonda, grana przez Seana Connery’ego, stała się ikoną elegancji i luksusu. Nieskazitelny styl to jeden z najważniejszych atutów postaci Jamesa Bonda. Od początku serii kostiumy kolejnych agentów 007 były dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, a wszystkie części garderoby bardzo starannie wyselekcjonowane i wykonane z luksusowych materiałów. Charakterystyczne smokingi, zegarki Rolex i eleganckie akcesoria są nieodłącznymi elementami stylu Jamesa Bonda. To wpłynęło na wzrost zainteresowania modą męską i podkreślenie roli mężczyzny jako eleganckiego dżentelmena.

David Bowie, znany ze swojego ekstrawaganckiego i eksperymentalnego stylu, miał ogromny wpływ na męską modę w latach 70. Bowie często wkładał garnitury nawiązujące do stylu lat 20. − wysokie spodnie z szelkami oraz dwurzędowe marynarki. Stawiał na wyraziste kolory garniturów, zamiast klasycznej szarości czy granatu. Brytyjski gwiazdor przedefiniował to, co męskie i kobiece,a jego odwaga w łączeniu różnych stylów i eksperymentowanie z androgynicznym ubiorem przyczyniły się do rewolucji w modzie.

Kanye West, znany zarówno jako muzyk, producent muzyczny, jak i projektant mody, odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu współczesnej mody męskiej. Styl muzyka możemy określić jako nieformalny, casualowy. Nawet podczas Met Gali, West w ostatnich latach rezygnował z formalnych stylizacji. Po raz pierwszy w casualowej wersji na gali pojawił się w 2016 roku. Założył, podarte jeansy, biały t-shirt oraz świecącą kurtkę jeansową wyłożoną milionami kryształów Swarovskiego. Jego marka Yeezy stała się symbolem minimalistycznego, ulicznego stylu, który przyciąga uwagę młodych ludzi na całym świecie.

Moda męska w popkulturze i jej ikony miały duży wpływ na trendy w ubieraniu się i ukształtowanie postrzegania męskości i stylu. Choć moda męska nieustannie ewoluuje i dostosowuje się do zmieniających się czasów, to wpływ tych ikon pozostaje trwały.