Kilka podstawowych rodzajów spodni męskich obowiązkowo powinno się znaleźć w szafie każdego mężczyzny. Ale zanim je przedstawimy warto poznać kilka uniwersalnych zasad, którymi warto kierować się przy zakupie spodni, bez względu na ich fason.
Kluczowe jest oczywiście dopasowanie odpowiedniego rozmiaru, ponieważ nawet najlepiej skrojone spodnie będą źle leżały jeśli rozmiar będzie nieodpowiedni. Patrząc na zapięcie w pasie jeśli można włożyć palec w pas spodni i swobodnie je zapiąć oznacza dobrze wybrany rozmiar. Spodnie zawsze należy mierzyć w butach, aby dobrać odpowiednią długość. Do wyboru jest także wysokość stanu – obniżony, normalny lub wysoki. Każdy inaczej wygląda na różnych sylwetkach – warto go wybrać tak aby zarówno estetycznie wyglądał jak i był komfortowy.
Wracając do rodzajów spodni, które warto mieć w szafie poniżej przedstawiamy najbardziej popularne.
Spodnie garniturowe to spodnie eleganckie, przeznaczone na okazje formalne i biznesowe. Praktycznie zawsze noszone są w zestawie z marynarką. Powinny być doskonale skrojone i wykonane z wysokiej jakości materiału np. z wełny, mieszanki z wełną, wiskozy.
Spodnie z kantem to ubiór pasujący na każdą formalną okazję. Charakteryzują się kantem zaprasowanym na środku nogawki, mogą tez mieć zakładki przy pasie. Takie spodnie można nosić w zestawie z marynarką lub bez niej. Zwykle wykonane są z wełny, eleganckiej flaneli lub wiskozy czy włókiem syntetycznych.
Spodnie chino to jeden najpopularniejszych fasonów spodni męskich. Ich historia wywodzi się, jak wielu innych elementów ubioru męskiego, z armii. W trakcie wojny hiszpańsko-amerykańskiej po koniec XIX wieku nosili je żołnierze amerykańskiej armii. Ich nazwa wzięła się od hiszpańskiego zwrotu pantalones chino, czyli spodnie z Chin. Początkowo występowały jedynie w kolorze beżowym. W późniejszym czasie stały się nieodłącznym elementem ubioru studentów Ivy League i synonimem stylu preppy. Dziś dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych i weszły na stałe do kanonu mody męskiej.
Chinosy charakteryzują się prostą nogawką i dwiema skośnymi kieszeniami z przodu. Nie mają naszytych kieszeni z tyłu, jak jeansy, tylko jedna ukryta kieszeń. Najważniejszy jest w nich materiał – bawełna lub bawełna z domieszkami , co sprawia że są bardzo komfortowe w noszeniu. Są niezwykle uniwersalne i sprawdzają się w wielu stylizacjach – nadają się zarówno do bura jak i na co dzień. Na co dzień można je nosić z półbutami lub sneakersami, na sportowo z bluzą i trampkami, zaś w czasie wakacji z t- shirtem i espadrylami.
Jeansy to kolejny bardzo popularny rodzaj spodni, a wśród nich kultowy model to Levi’s 501. 501 to legenda mody, a ich pierwowzór narodził się w 1873 roku. To ta data widnieje na naszywce nad tylną prawą kieszenią każdej pary levisów i na podszewce kieszeniowej. W 1873 Jacob Davis złożył wniosek w amerykańskim urzędzie patentowym – wymyślił innowacyjny sposób na wzmacnianie szwów w spodniach roboczych za pomocą miedzianych nitów. Wsparł go finansowo Levi Strauss – kupiec, którego znał od lat i od którego kupował tkaniny. Powstała nieoficjalna spółka Levi Strauss & Co produkująca trwałą odzież roboczą z bawełnianego płótna dla poszukiwaczy złota, farmerów, górników.
Jeansy szyto z tkaniny bawełnianej wykonanej w splocie skośnym i wzmacniano je miedzianymi nitami. Na początku nie miały szlufek do paska, noszono je na szelkach lub regulowano ich obwód specjalnym paskiem-regulatorem z klamrą, który był naszyty nad tylnymi kieszeniami. Szlufki wprowadzono dopiero w 1922 i był to kolejny element wyróżniający firmę na tle konkurencji. Jeansy zwykle mają 4 kieszenie (dwie z przodu i dwie z tyłu spodni) oraz małą piątą kieszonkę umieszczoną ponad prawą przednią kieszenią. Do dziś najczęściej są koloru niebieskiego, który uzyskuje się z indygo, ale można wybierać w odcieniach i stylach. O ich jakości świadczyć może fakt, że przez wiele lat firma miała kontrakty rządowe na dostarczanie odzieży więziennej, która musiała być bardzo trwała i wytrzymała. Firma dużą skalę działalności w USA osiągnęła w latach 20 XX wieku, ale eksport do Europy zaczął się dopiero w 1959 roku .
Szorty to idealna propozycja na lato. Mogą być w wersji krótszej przed kolano lub dłuższej do kolana. Sprawdzają się w wydaniu casual z t-shirtem i sandałami. Można je też zestawić z koszulą lub koszulką polo tworząc stylowy look idealny na wyjście ze znajomymi. Do wyboru mamy szorty uszyte z bawełny, przypominające krótkie chinosy, z lnu albo jeansu.
Każdy z rodzajów spodni odpowiedni jest na inną okazję lub porę roku, ale jedno jest pewne – mając po jednej parze w szafie można stworzyć oryginalną stylizację na każde wyjście.