Wybór odpowiedniej tkaniny w odzieży męskiej decyduje o komforcie noszenia, wyglądzie i trwałości odzieży. Materiały mają różne właściwości i nadają się na różne okazje i warunki pogodowe. Oprócz tkanin znanych od wieków na rynku pojawiają się nowoczesne tkaniny o szczególnych właściwościach. Przyjrzymy się zatem najpopularniejszym rodzajom materiałów i zobaczmy jakie jest zastosowanie.
Bawełna jest jednym z najbardziej popularnych materiałów w przemyśle tekstylnym na całym świecie, a jej historia sięga starożytnego Egiptu. Jest miła w dotyku i przyjemna dla skóry, ma szerokie zastosowanie w produkcji wszelkich tkanin – od ubrań po pościel. Naturalne pochodzenie włókien, higroskopijność i wytrzymałość czynią bawełnę wyjątkowo funkcjonalną tkaniną. Można jej używać przez cały rok, mając komfort noszenia niezależnie od pory, dzięki unikalnej strukturze włókien, które zapewniają uczucie chłodu latem i dodatkową izolację zimą. Dlatego z bawełny mamy zarówno letnie ubrania jak i swetry. Naturalne właściwości antyalergiczne sprawiają, że jest dobrym wyborem dla osób z wrażliwą skórą.
Bawełna jest bardzo wszechstronnym materiałem, z którego możemy uszyć delikatną sukienkę, elegancką koszulę i kurtkę. Można ją wykorzystać do zestawów w stylach, bez względu czy potrzebujesz ubrania na codzienne wyjścia, czy specjalne okazje. Bawełna oferuje bowiem zarówno elegancję, jak i wygodę co sprawia, że jest nieodzownym elementem w każdej garderobie.
Oczywiście bawełna ma też swoje wady, gniecie się, często blaknie, kurczy się w praniu pod wpływem wysokich temperatur. Jej używanie wymaga szczególnej uwagi przy praniu i odpowiedniej pielęgnacji , w tym prasowania. Ważnym aspektem jest niezrównoważona uprawa bawełny, duże zużycie wody przy jej produkcji i wysoka zawartość pestycydów w konwencjonalnej bawełnie, co ma bardzo negatywny wpływ na środowisko. Pewną alternatywą jest bawełna organiczna, która jest uprawiana bez użycia szkodliwych pestycydów i w sposób pozwalający oszczędzać wodę.
Len to tkanina o wyjątkowych właściwościach i jednocześnie bardzo stylowa. Odzież z lnu pięknie się starzeje, a w lnianych rzeczach zawsze wygląda się stylowo, nawet jeśli są pogniecione, bo żadna tkanina nie gniecie się tak stylowo jak len.
Len ma wysoką przepuszczalność powietrza, zawdzięcza to splotowi płóciennemu, który jest podstawowym, najstarszym i najłatwiejszym ze splotów tkackich. Dzięki niemu, tkanina lniana pozwala na większy przepływ powietrza, a jej struktura powoduje, że nie przylega zbyt mocno do skóry, umożliwiając lepszy przepływ powietrza po skórze. Włókna lniane przez swoją strukturę mają najwyższą z wszystkich włókien, zdolność pochłaniania wody, dlatego dla skóry nie jest odbierany jako wilgotny lub lepki. To idealna tkanina na letnie upały. Len jest antyalergiczny, nie wywołuje podrażnień, ani uczuleń. Słabo się elektryzuje, co ma znaczenie
dla osób o bardzo wrażliwej skórze, często po zabiegach operacyjnych, po chemioterapii czy radioterapii itp. Lekarze zalecają noszenie lnianych rzeczy po zabiegach szpitalnych.
Len jest najbardziej trwałą tkaniną naturalną, odporną na tarcie i rozciąganie, lniana rzecz nie odkształci się – na tym polega wysoka jakość tej tkaniny. Len jest doskonałym materiałem do szycia letniej odzieży – koszul, spodni, marynarek czy garniturów.
Jedwab to niewątpliwie symbol luksusu, charakteryzuje go niezwykła szlachetność, elegancki połysk i gładkość w dotyku.Jest włóknem pozyskiwanym z kokonów jedwabników i powstają z niego różnego rodzaju materiały, np. jedwabna satyna, jedwab krepowany czy szyfon jedwabny.
Włókna jedwabiu wykorzystywano już 3600 lat p.n.e. w Chinach i Grecji. Chińczycy eksportowali swoje wytwory Jedwabnym Szlakiem. Grecy słynęli z niezwykłego kunsztu haftowania i przedstawiania na jedwabnych tkaninach całych scen religijnych. Jedwabnictwo z Chin trafiło do Persji i Japonii, a z Grecji w na Sycylię, a potem do reszty Europy. Dziś największym producentem jedwabiu są Chiny, Indie i Japonia.
Jedwab jest nie tylko piękny, ale ma też szereg wyjątkowych właściwości. Jest hipoalergiczny i antybakteryjny, higroskopijny, ma właściwości termoregulacyjne – chroni ciało zarówno przed ciepłem, jak i zimnem. Jest bardzo trwały – wytrzymałość nici jedwabnych wynosi średnio tyle samo co nici stalowych o tej samej grubości. Nie rozciąga się i jest bardzo przyjemny w dotyku, jedwabne ubrania są jak druga skóra. Z jedwabiu szyje się zarówno ubrania i dodatki takie jak krawaty i poszetki, jak i pościel.
Jego szlachetność jest jednocześnie jego zaletą i wadą , jedwab jest tkaniną bardzo delikatną, podatną na uszkodzenia, a także mało odporną na działanie promieni UV – z czasem może blaknąć lub żółknąć.
Pielęgnacja jedwabiu jest niezwykle wymagająca – łatwo go uszkodzić piorąc w nieodpowiednich środkach piorących lub podczas prasowania w zbyt wysokiej temperaturze. Jego luksusowy charakter ma też oczywiście wpływ na jego cenę – jest jednym z droższych materiałów.
Podsumowując, przy wyborze odpowiedniej tkaniny należy wziąć pod uwagę zalety i wady poszczególnych materiałów, jak też okazję i osobiste preferencje. Warto poznać właściwości tkanin, aby dzięki odpowiedniej pielęgnacji, cieszyć się ich trwałością na długie lata. Odpowiednio dobrane materiały, z których wykonana jest odzież mają duży wpływ na nasz wygląd i samopoczucie, a umiejętne zestawienia różnych materiałów tworzą oryginalne stylizacje.