Spinki do mankietów mają długą historię i choć obecnie pełnią funkcję wyłącznie ozdobną, wszystko zaczęło się od potrzeby, która jak wiemy jest matką wynalazku.
Historia spinek do mankietów sięga czasów renesansu. Panowie nosili wówczas koszule z długimi rękawami, ozdobionymi koronkami – bardzo eleganckie, lecz mało praktyczne, szczególnie przy posiłkach. Aby rękawy nie lądowały w talerzu służące podwiązywały je wstążeczkami zakończonymi ozdobnymi supełkami. Z czasem jedwabne sznurki były coraz bardziej ozdobne, potem przekształciły się w guziki przypominające dzisiejsze spinki.
W połowie XIX wieku Aleksander Dumas swoja publikacją Trzej Muszkieterowie zapoczątkował modę na tzw. podwójny mankiet koszuli. W swojej powieści zawarł szczegółowy opis rękawów gwardii króla Ludwika XIII. Było to inspiracja dla projektantów do modyfikacji mankietów koszuli, które przybrały prawie współczesna formę.
Przez wieki spinki wykonywano z drogich kruszców i ozdabiano kamieniami szlachetnymi, były wiec gadżetem drogim i niedostępnym dla przeciętnego użytkownika. Dużą zmianę przyniosła rewolucja przemysłowa – w połowie XIX wieku zaczęto je produkować z tańszych metali pokrytych srebrem lub złotem. Pod koniec XIX wieku George Krementz wynalazł maszynę do produkcji guzików i spinek do mankietów, której budowa opierała się na urządzeniu do produkcji nabojów. Pozwalało to na tańszą produkcję. Spinki zagościły na dobre w męskiej modzie i stały się bardziej dostępne dla wszystkich.
Wiek XX przyniósł popularność spinek emaliowanych. Najpopularniejsze były te wytwarzane przez Peter Carl Fabergé rosyjskiego jubilera i złotnika, twórcy słynnych ”jaj Faberge. Jego spinki łączone były za pomocą łańcuszków. W 1924 roku Pan Boyer, z Boyer Company, stworzył system mocujący do spinek z trzpieniem, najczęściej używany w dzisiejszych czasach. W latach 70tych spinki zastąpiono w koszulach znacznie wygodniejszymi plastikowymi guzikami przyszytymi na stałe do mankietów. Niemniej spinki zachowały swój status eleganckiego i prestiżowego elementu męskiej garderoby.
Jak wybrać spinki do mankietów?
Wybierając spinki do mankietów warto kierować się 3 prostymi zasadami:
- Zadbaj o odpowiednią koszulę ponieważ spinki wymagają odpowiedniej oprawy. Kołnierz oraz mankiety koszuli powinny być usztywniane. Mankiety skrojone pod kątem prostym są uważane za najbardziej formalne. Posiadające ścięty narożnik lub zaokrąglenie są mniej formalne.
- Spinki są elementem stroju formalnego, tak więc zakładamy je na wszelkiego rodzaju eleganckie przyjęcia, wydarzenia i spotkania biznesowe.
- Spinki do mankietów wymagają założenia krawata lub muchy – ich brak powoduje rozdźwięk między casualowym stylem stroju i formalnym charakterem dodatku.
Wybierając spinki do stylizacji podkreślasz rangę wydarzenia. Najpopularniejszym wyborem są spinki w kolorze złotym, miedzianym lub srebrnym. Powinny być dopasowane do kolorystyki stylizacji lub kluczowych elementów stroju, a także innych dodatków, zwłaszcza do koloru tarczy zegarka i klamry paska. Pomieszanie kolorów psuje efekt całej stylizacji.
Do garniturów i marynarek w ciepłej palecie brązów i beży pasują spinki w kolorze złota, srebrne współgrają z zimnymi barwami – szarościami i błękitami. Klasyczne modele to spinki okrągłe zdobione kamieniem, wyglądające luksusowo lub spinki prostokątne. Bardziej nowoczesne wzory dobierane są przez panów na podstawie własnych zainteresowań, charakteru lub pasji. Sklepy oferują spinki w kształcie gitary, samochodu itp., a nawet spinki na różne okazji – np. sylwester , halloween.
Aby odpowiednio wyeksponować spinki mankiety koszuli powinny wystawać spod mankietu marynarki na około 1,5 cm, kiedy mamy opuszczone ręce w dół. Ważną kwestią jest odpowiednie dobranie obu długości, aby podczas ruchu był widoczny mankiet koszuli, bez reszty rękawa.
Spinki to bardzo elegancki element męskiej biżuterii, nadający mężczyźnie stylowy wygląd i podkreślający jego indywidualny charakter. Warto mieć kilka par w swojej garderobie, aby zaakcentować wagę okazji, na które je zakładamy.