Garnitur to najbardziej klasyczny i elegancki ubiór męski. Jeżeli jest dobrze dopasowany, nawet daleka od ideału sylwetka będzie prezentować się w nim dobrze. Poniżej przedstawiamy kilka uniwersalnych zasad jak dobrać idealny garnitur, którymi warto się kierować przy wyborze, ale najważniejszym kryterium pozostaje typ sylwetki. Od rodzaju sylwetki, zależy dobór większości elementów składających się na elegancką stylizację. Jak wybrać stylizację odpowiednią do okazji dowiesz się tutaj. Podpowiemy zatem jak dobrać garnitur, który wyeksponuje najważniejsze atuty sylwetki oraz ukryje jej mankamenty.

Uniwersalne zasady doboru garnituru

  • Dobrze dobrana marynarka powinna lekko przylegać do ciała i dzielić sylwetkę na pół. Jeżeli materiał marszczy się, marynarka najprawdopodobniej jest za ciasna.
  • Marynarka nie może być za długa, bo optycznie skróci nogi – musi się kończyć zaraz za pośladkami. Aby upewnić się, że marynarka jest wystarczająco długa, wystarczy spojrzeć na dłonie. Kiedy jesteś wyprostowany, a Twoje ręce zwisają luźno wzdłuż tułowia, marynarka powinna sięgać  do połowy dłoni.
  • Ważnym elementem dobrze skrojonej marynarki są także guziki. W marynarkach na dwa guziki, zapinamy górny, a w tych na trzy, środkowy. Guzik, na który zapięta jest marynarka, powinien znajdować się w okolicach talii, ewentualnie niewiele ponad nią.
  • Szew rękawa musi zaczynać się tam, gdzie kończy się staw barkowy – w przeciwnym razie materiał będzie się źle układał. Rękawy nie mogą zasłaniać mankietów koszuli. W przeciwnym razie właściwe proporcje sylwetki zostaną zaburzone. Długość rękawa zawsze sprawdzamy z opuszczonymi rękami, dobrze dopasowaną koszulą na długi rękaw oraz zapiętym mankietem. Rękaw marynarki powinien kończyć się ok. 2 cm ponad przegubem nadgarstka. Mankiet koszuli natomiast, wystawać z niego na ok. 1-2 cm. Sprawdź jak wybrać odpowiednią koszulę do garnituru.
  • Spodnie zawsze przymierzamy z nałożonymi na stopy butami, powinny układać się w linii prostej, bez marszczeń. Zarówno długość, jak i szerokość nogawek ma znaczenie. Wąskie spodnie mogą mieć krótsze nogawki, które delikatnie mogą dotykać cholewki buta. Nogawki średniej szerokości, powinny swobodnie opadać na przyszwę buta, a z tyłu sięgać do połowy cholewki bez załamań. Zaś szerokie spodnie, mogą nogawką zakrywać całą przyszwę buta i sięgać aż do obcasa.

A jak dobrać idealny garnitur do konkretnego rodzaju sylwetki? 

Poniżej prezentujemy kilka przydatnych wskazówek.

Panowie o masywnej budowie ciała powinni unikać mocno taliowanych garniturów – odpowiednim dla nich krojem będzie garnitur regular fit. Radzimy wybierać marynarki o szerokich klapach, które zrównoważą proporcje ramion i brzucha. Ponadto lepiej wybierać klapy w szpic niż klasyczne otwarte. Wąskie klapy marynarek i wąskie krawaty poszerzają sylwetkę zamiast ją wyszczuplić. Do tego najlepsze będą spodnie z nogawką zwężaną poniżej kolana z  zaprasowanym kantem, który wysmukli nogi. Należy unikać poziomych linii i dużych wzorów oraz za dużych rozmiarów, ponieważ nadmiar materiału raczej dodaje kilogramów. Lepiej wybrać pionowe linie oraz tkaniny o niskiej lub średniej gramaturze. Najkorzystniejsze kolory garnituru dla takiego typu sylwetki to granatowy i grafitowy.

Do sylwetki szczupłej pasują garnitury typu slim fit, z taliowaną marynarką. Warto wybierać modele z klapami o standardowej szerokości, jeżeli marynarka jest zapinana na dwa guziki, ten wyższy może się znajdować nieco wyżej nad talią niż w przypadku innych sylwetek. Spodnie odpowiednie dla szczupłych mężczyzn to te z niskim stanem, z nogawkami średniej szerokości.  Nogawki zakończone mankietami optycznie dodadzą nogom masywności. Warto do spodni założyć pasek, który nakreśli dodatkową poziomą, a zatem poszerzającą linię. Szczupli panowie korzystnie wyglądają w jaśniejszych kolorach np. jasnoszarym, polecamy  tkaniny o średniej gramaturze, a jeśli chodzi o wzory to dobrze sprawdzą się poziome linie i krata.

Zastanawiając się jak dobrać idealny garnitur warto wziąć pod uwagę zarówno uniwersalne zasady jak i swój typ budowy, aby rezultatem była elegancka stylizacja podkreślająca atuty sylwetki i styl mężczyzny.