Klasyczny płaszcz stanowi niezbędny element garderoby każdego mężczyzny, który ceni sobie styl. Dobrze dobrany płaszcz kształtuje sylwetkę i robi doskonałe wrażenie. W sklepach mamy szeroką gamę modeli, dostosowanych do różnych sylwetek i okazji, poniżej  przedstawiamy kilka najbardziej popularnych.

Trencz

To elegancki i stylowy dwurzędowy płaszcz, którego nazwa wywodzi się od angielskiego trench czyli okop. Dzięki swojemu uniwersalnemu krojowi doskonale sprawdza się zarówno w formalnych, jak i casualowych stylizacjach, dodając im charakteru i klasy.

Za twórcę trencza najczęściej uznaje się Anglika Thomasa Burberry’ego, który pod koniec XIX w opatentował gabardynę. To wodoodporna, wiatroszczelna i zarazem oddychająca tkanina wykonywana z bawełny lub wełny, o specyficznym splocie i metodach obróbki materiału oraz wysokich walorach użytkowych. Płaszcze Burberry’ego były bardzo wygodne i wytrzymałe. Armia brytyjska zainteresowała się nimi już podczas wojen burskich, a podczas I wojny światowej wyprodukowano ponad pół miliona egzemplarzy, głównie dla oficerów. Do kanonu mody męskiej trencze weszły dzięki gwiazdom Hollywood z Humphreyem Bogartem na czele, stając się symbolem niedbałej elegancji.

Płaszcz myśliwski (ang.covert coat)

Charakterystyczny dla angielskiego stylu, niegdyś zakładany był na wyścigi konne lub polowania. Płaszcz myśliwski jest jednorzędowy, z guzikami ukrytymi pod plisą, o długości zwykle przed kolano. Wyróżniają go detale stębnowaniem na kieszeniach z patkami, rękawach oraz na szwie u dołu płaszcza oraz trzecia kieszeń tak zwaną biletówka, a także kołnierzem, który może być wykonany z aksamitu. W klasycznym wydaniu występował w kolorach angielskiej wsi, czyli płowym, brązie i zieleni i w takiej kolorystyce najlepiej pasuje do flaneli, sztruksu i tweedu. Dziś dostępne są także płaszcze w kolorze szarym i granatowym.

Dyplpmatka (ang. chesterfiled coat)

Dyplomatka to jeden z klasyków mody męskiej, który emanuje klasą i prestiżem, podkreślając indywidualny styl noszącego. Zwykle jest  koloru szarego, granatowego lub czarnego, w wersji jednorzędowej lub dwurzędowej. Wykonany jest z wysokiej jakości materiałów – wełny lub kaszmiru, doskonale chroni przed chłodem. Klasyczny fason dyplomatki, wysoka jakość i staranne wykończenie sprawiają, że świetnie nadaje się na  formalne okazje.

Angielska nazwa pochodzi od  George’a Stanhope, 6. earla (hrabiego) Chesterfieldu, który był pomysłodawcą okrycia tego typu w latach 30. XIX wieku. Polska nazwa dyplomatka prawdopodobnie wzięła się  stąd, że takie eleganckie płaszcze nosili ambasadorowie i zwracano uwagę na ich ubiór.

Bosmanka ( z ang.peacoat)

Bosmanka to dwurzędowa kurtka z grubej wełny, krótsza wersja tradycyjnych płaszczy marynarskich.  Fason pochodzi prawdopodobnie z Wielkiej Brytanii z XIX w. Wymyślono ją jako ubiór dla marynarzy, współcześnie jest bardzo ceniona ze względu na swoją uniwersalność. Świetnie sprawdza się zarówno do garnituru jak i do stylizacji casualowych, jest bardzo wygodna do samochodu, a jednocześnie bardzo stylowa.

Klasyczne, eleganckie okrycie wierzchnie to inwestycja w wygodę i styl. Bez względu na wybrany fason czy kolor, ten element garderoby doda charakteru każdej męskiej stylizacji, podkreślając jednocześnie indywidualny gust i dbałość o wizerunek.