W połowie czerwca we Florencji odbyło się jedno z najciekawszych i najważniejszych wydarzeń w świecie mody męskiej –  targi Pitti Immagine Uomo. To najbardziej prestiżowe i największe targi mody męskiej na świecie, które co roku przyciągają do Florencji miłośników mody.

Ich historia sięga początków lat 50 XX wieku kiedy włoski arystokrata i handlowiec Giovanni Battista Giorgini zorganizował we Florencji pierwszy pokaz “High Italian Fashion Show”, który miał na celu z zareklamowanie włoskiej mody kupcom z Ameryki i był jednym  z szeregu działań mających na celu przełamanie francuskiej hegemonii, która wówczas panowała w branży modowej. Początkowo prezentowano tylko damskie kolekcje, włoska moda wkrótce zdobyła uznanie za Oceanem, a Florencja, na długo przed Mediolanem, stała się stolicą włoskiej mody. Szybko okazało się też, że moda damska to za mało, dodano więc ofertę włoskich marek modowych dla mężczyzn. Firma Pitti Immagine zajmująca się promocją wzornictwa przemysłowego i modowego była coraz bardziej zaangażowana w organizację imprezy i tak od roku 1972 targi zaczęto nazywać mianem Pitti Immagine Uomo.  

Pierwsze edycje Pitti Uomo skupiały się głównie na strojach oficjalnych – prezentowano głównie koszule, garnitury, spodnie wizytowe i krawaty, a  wśród debiutujących projektantów były takie nazwiska jak Giorgio Armani czy  Ermenegildo Zegna. Targi organizowano dwa razy do roku i szybko stały się obowiązkowym punktem w kalendarzu projektantów. Początkowo odbywały się w  Sala Blanca w Palazzo Pitti, ale szybko przeniesiono je do imponujących wnętrz Fortezza da Basso. Dziś jest to najbardziej wpływowa impreza świata mody męskiej z firmami z całego świata prezentującymi kolekcje na nowy sezon. Targom towarzyszą konferencje, wykłady, warsztaty, prezentacje, wernisaże, spotkania z autorami piszącymi o modzie męskiej oraz liczne imprezy towarzyskie.

Targi Pitti Uomo to jednak nie tylko moda z wybiegów. W trakcie ich trwania ulice Florencji zapełniają się elegancko, ale też odważnie i ciekawie ubranymi mężczyznami. To moda uliczna tworzona przez tzw. “Pitti People” prezentujących niezwykle wysmakowane i oryginalne stylizacje, których  zdjęcia goszczą na łamach  mediów i inspirują miłośników mody na całym świecie. Ciekawe zestawienia elementów garderoby, oryginalne zestawienia kolorów, a przede wszystkim odwaga w modowych wyborach zachwyca i inspiruje. Dziś Pitti Imagine Uomo jest imprezą promującą już nie tylko włoską modę męską, ale najlepszą męską modę z całego świata.