Poszetka (z fr. Pochette) to ozdobna chusteczka wkładana do brustaszy – górnej kieszonki w marynarce. Ten z pozoru niewidoczny element garderoby to jedno z najbardziej wyrafinowanych akcesoriów w męskiej garderobie. Odpowiednio dobrana poszetka potrafi odmienić wygląd całego stroju, dodać stylizacji charakteru i dynamizmu, warto więc zadbać aby była najwyższej jakości.

Biała poszetka to klasyka klasyki, jest szyta z lnu, który ma bardziej szorstką powierzchnię niż jedwab i doskonale zapobiega osuwaniu się poszetki złożonej w paseczek w głąb kieszonki. Poszetki kolorowe i wzorzyste produkuje się z jedwabiu, który w przypadku poszetek najczęściej występuje jako twill o gramaturze 10-14MM. Jedwab jest  bardziej wiotki niż len dzięki czemu dobrze nadaje się do bardziej fantazyjnych złożeń. Poszetki produkuje są także z wełny i bawełny oraz cięższych jedwabiów żakardowych – wybór zależy od okazji, pory roku i osobistego gustu. Wzory mogą być klasyczne, jak kratka lub paski, albo bardziej awangardowe, dodające charakteru całemu zestawowi.  

Poszetka lniana, biała, prostokątna, jest najczęściej wkładana do garnituru wizytowego lub smokingu. W ciągu dnia można nosić poszetkę kolorową. Nie musi być wykonana z tego samego materiału co krawat, ważne, żeby pasowała do niego kolorystycznie.

Jak dobrać poszetkę do krawata?

Najprostsza zasada dobierania poszetki do stroju mówi, że powinna ona pasować do krawata. Do wzorzystego krawata dobieramy jednolitą poszetkę w jednym z odcieni krawata. Wybierając koszulę np. w niebieskie paski, poszetka powinna być również w odcieniu niebieskim. Przy marynarce w kratę poszetka może kolorystycznie nawiązywać do wzoru. Jeśli wybieramy krawat w jednolitym kolorze, dobieramy poszetkę zdobioną deseniem w podobnym odcieniu krawata.

Jak składać poszetkę?

Nawet najprostsze składanie dodaje elegancji, a złożona poszetka daje wyraz naszej indywidualności. Poszetka to subtelny dodatek, powinna być widoczna, choć nie w sposób zbyt nachalny, nie powinna wystawać zbyt daleko. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze sposoby składania:

Klasycznie – poszetkę składamy na pół,  wywijamy do środka dłuższe boki, tak aby powstał prostokąt odpowiadający kształtowi kieszonki marynarki. Powinien z niej wystawać jedynie wąski pasek poszetki.

Puff  – poszetkę chwytamy za środek i umieszczamy jej końcówki w kieszonce. Wystająca część poszetki powinna przypominać niewielką poduszeczkę. Ten sposób nie nadaje się na formalne okazje.

Rogi – poszetkę składamy na pół, potem jeszcze raz i zginamy w połowie, aby uzyskać trójkąt. Do środka zawijamy dwa boczne wierzchołki i umieszczamy poszetkę w kieszonce tak, by wystawał z niej wierzchołek trójkąta.

Podsumowując, poszetka to mały detal, ale także wyraz naszego osobistego stylu. Warto eksperymentować, i zobaczyć, jak ten niewielki kwadrat tkaniny, potrafi odmienić wygląd całego stroju, nadając mu subtelności i wyrafinowania.