Koszula to jeden z podstawowych elementów garderoby w szafie każdego mężczyzny. Panowie noszą ją do jeansów, w zestawach smart casualowych z marynarką czy w stylizacjach bardziej formalnych z garniturem. Przy doborze koszuli warto zwrócić uwagę na jej kołnierzyk, który ma spory wpływ na ogólny wygląd i styl ubioru. Rodzaje kołnierzyków różnią się między sobą kształtem, długością kołnierza, kątem rozwarcia i sposobem, w jaki są zapinane. Każdy z nich jest odpowiedni do różnych stylizacji oraz typów sylwetki. Dziś prezentujemy kilka najpopularniejszych rodzajów kołnierzyków.

Kent

Kołnierzyk typu kent to najbardziej klasyczny, najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny  model. Charakteryzuje się niewielkim rozwartym kątem oraz niezbyt długimi końcami. Taki klasyczny model kołnierzyka daje szeroki wachlarz możliwości i można go dopasować do okazji nie tylko ze pomocą ubrań, ale również dodatków.

Koszule z takim kołnierzykiem można zakładać na co dzień, w wersji z rozpiętym guzikiem. Dołączając do stylizacji marynarkę otrzymamy idealny smart-casualowy zestaw. Natomiast łącząc je z krawatem z wiązaniem typu kent, doskonale uzupełnią stylizację z garniturem.

Warto też pamiętać, że taki kołnierzyk pasuje do każdego typu twarzy – a szczególnie do osób o okrągłej twarzy, bowiem optycznie ją wyszczupla. Jedynie panowie o wąskich twarzach muszą uważać, taki kołnierzyk może ją jeszcze bardziej wydłużyć.

Włoski typu cutaway

Kołnierzyk włoski nosi także nazwę cutaway i ma dość szeroko rozstawione wyłogi. Jest szczególnie popularny na południu Europy, co zresztą tłumaczy jego nazwa. To bardzo formalny rodzaj kołnierzyka, więc stanowi dobry wybór na ważne wydarzenia np. uroczystą premierę, ślub czy biznesowe spotkanie.

Włoski kołnierzyk choć pasuje właściwie do wszystkich męskich twarzy, to wymaga od szczególnej uwagi przy rodzaju węzła krawata. Do szerokiej twarzy wybieramy szeroki węzeł typu windsor, zaś do wąskiej prosty. Jeśli jednak ktoś nie chce nosić krawata  to koszula z tym kołnierzykiem spokojnie obroni się bez tego dodatku, choć trzeba pamiętać, że noszony rozpięty będzie optycznie bardzo poszerzał twarz i skracał szyję.

Button Down

Amerykański kołnierzyk męskiej jest bardzo charakterystyczny, bo nie odróżniają go długość wyłogów czy kąt ich nachylenia, ale guziki, którymi jest przypięty. Wyłogi są przypięte do koszuli i pozostają na swoim miejscu. Kołnierzyk zawsze prezentuje się nienagannie i nie trzeba mu dodatkowego wsparcia. Jest to więc dobry wybór dla mężczyzn, którzy nie lubią nosić krawata.

Button-down to bardziej swobodna opcja, idealna do casualowych stylizacji. Doskonale komponuje się z jeansami albo marynarką bez krawata, tworząc luźniejszy, a jednocześnie elegancki wygląd.

Wingtip czyli łamany

Wing to nietypowy rodzaj kołnierzyka, charakteryzujący się skierowanymi do góry i na zewnątrz końcami. Ma najwyższy stopień formalności ze wszystkich dostępnych modeli. Warto pamiętać, że można go łączyć tylko z muchą. Nie nosi się do niego krawata. Koszulę z takim kołnierzykiem zestawia się wyłącznie smokingiem lub frakiem.

Stójka

Koszula ze stójką to propozycja dla mężczyzn, którym bliższy jest styl  casual i cenią sobie swobodę. Prosta stójka to fason, w którym można czuć się komfortowo, ale jednocześnie wyglądać stylowo.Koszula, bez względu na rodzaj kołnierzyka, jest zawsze bardziej eleganckim wyborem niż klasyczny T-shirt lub longsleeve.

Podsumowując, rodzaj kołnierzyka i jego wybór zależy od okoliczności, indywidualnych preferencji oraz stylu ubioru. Warto zwrócić uwagę na długość szyi i typ sylwetki, aby wybrać odpowiedni rodzaj kołnierzyka, który podkreśli nasz wygląd i sprawi, że poczujemy się pewnie w każdej sytuacji. Jak wybrać odpowiednią koszulę do garnituru dowiesz się tutaj.